بازی تقدیر

بازی تقدیر
ورود شما به بازی تقدیر را خیر مقدم عرض می نماییم.
به دلیل بروز بودن سایت لطفا از سایر صفحات وب هم دیدن نمایید.

تبلیغات هزینه نیست بلکه زمینه سازی برای معرفی وب خود به دیگران و درآمد زایی برای شماست .

تبلیغاتمرگ عزیزان تلخ است ولی فراموش شدنیست

 

 

 • مرگ عزیزان تلخ است ولی فراموش شدنیست
  مرگ

  مرگ

  مرگ عزیزان تلخ ترین رویداد در زندگی است و باعث بحران عاطفی شدید می شود. مرحله بهبود آرام و تدریجی است، زیرا پذیرش واقعیت مشکل است و فرد دچار سردرگمی می شود. اگر فرد مرگ را به عنوان واقعیت زندگی بپذیرد، غم و اندوهش کمتر می شود. فرد باید بپذیرد که می تواند با مرگ و شرایط جدید سازگار شود. با پشت سر گذاشتن مرحله رشد روان شناختی، فرد می تواند در مقابل رویدادهای سخت زندگی مقاوم شود.

  مرگ برای خیلی‌ها فقط چند قطره اشک است که بی‌تاب روی گونه‌ها می‌لغزد، برای خیلی‌ها، اما بریدن از دنیاست. تلخی مرگ عزیز، گاهی حتی تا پایان عمر در کام آنها می‌ماند و آن‌وقت می‌شوند آدم‌هایی که گرچه زنده اند،اما در حقیقت از همان زمان که فرد تاثیرگذار در زندگی‌شان را از دست داده‌اند، مرده‌اند.

  به گزارش آسان طب واکنش‌ها به مرگ اگرچه در مجموع غیرقابل پیش‌بینی است و بسته به سلامت روانی افراد، شیوه برخورد اطرافیان سوگ‌دیده و میزان تاثیرگذاری کسی که از دنیا رفته بر زندگی مصیبت‌دیده متفاوت است، اما به هر حال پژوهش‌های روان‌شناسی ثابت کرده مجموعه این واکنش‌های متفاوت را می‌شود در قالب‌هایی کلی تعریف کرد که به آنها مراحل سوگواری می‌گویند.

  درک مراحل سوگواری، راهی است برای آن که هم شرایط روحی و روانی خودمان را درک کنیم و هم از دنیای روانی مصیبت‌دیده‌ها باخبر شویم و به این ترتیب بهتر تسکین‌شان دهیم.

  مراحل طی کردن غم بعد از مرگ عزیزان

  در اولین مرحله ، فرد داغدیده ، مرگ را انکار میکند. چون به هیچ وجه نمیتواند باور کند که کسی که دوستش داشته را از دست داده است. معمولا جمله هایی ازین قبیل که “اصلا باورم نمیشه،چطور ممکنه؟،اینا همش شوخیه …” را زیاد میگویند.و یا حتی جمله هایی مثل “مبینمش،داره باهام حرف میزنه و…..” فکر نکنید این جمله ها ، نشان دهنده ی یک فاجعه ی روحی ست.به مرور آنها خواهند پذیرفت.این فقط بخشی از پروسه ی داغداری ست.هر چند که این مرحله،شامل همه نمیشود.

  مرحله ی دوم، خشمی ست که هیچ منطقی ندارد. برخلاف انکار که برخی سوگوارها شاید اصلا آن را نگذرانند، خشم پس از شنیدن خبر سوگ مرحله‌ای است که بیشتر سوگوارها تجربه‌اش می‌کنند. سوگوارها خشمگین و ناراضی‌اند که چرا برای چشیدن جام بلا انتخاب شده‌اند؟ چرا باید قربانی شوند؟ چرا از میان صدها میلیون آدم روی کره‌زمین، عزیزشان را از دست بدهند؟

  خشم بعد از مرگ گاهی متوجه خدا و مقدسات می‌شود و سوگوارها یا کاملا بی‌ایمان می‌شوند یا به خدا و پیامبر و ائمه‌اطهار به تلخی گلایه می‌کنند که چرا پروردگار، عزیزشان را حفظ نکرده است؟
  آنها در این شرایط فراموش می‌کنند میلیون‌ها انسان تاکنون به دل خاک فرو رفته‌اند که هر کدام عزیزترین‌های کسانی بوده‌اند و پروردگار از پیش با بندگانش این قصه را در میان گذاشته است که «همه از خداییم و به سوی او بازمی‌گردیم». البته توجه داشته باشید خشم سوگواری، فقط معطوف به دیگران نیست، بلکه گاهی معطوف به خود است. در این شرایط شاید مصیب‌دیده‌ها به خودشان ناسزا بگویند یا حتی به جسم‌شان آسیب برسانند مثلا به صورت‌شان چنگ بیندازند یا بر سر و سینه می‌کوبند.

   
  مرحله ی سوم پیدا کردن تقصیر و مقصر است. پای درددل پرستارها و پزشکان در بیمارستان‌ها که بنشینید، خیلی وقت‌ها پس از مرگ بیمار، حتی وقتی از نظر حرفه‌ای کوتاهی نکرده‌اند، جرات نمی‌کنند موضوع را به بستگانش خبر بدهند، چون آنها بشدت پرخاش می‌کنند و حتی به کادر بیمارستان حمله‌ور می‌شوند. آنها حتی خودشان را در مرگ عزیزشان مقصر می‌دانند. برای نمونه پدری که پسرش در تصادف فوت کرده بود، می‌گفت: «اگر برایش ماشین نخریده بودم شاید حالا زنده بود.» در حالی که همه می‌دانیم میلیون‌ها خودرو در خیابان‌ها در حال رفت و آمد است و هر کدام از آنها شاید دچار سانحه شود، اما احتمال وقوع سانحه نمی‌تواند بهانه‌ای برای سوارنشدن بر خودرو باشد.

   
  مرحله ی چهارم،افسردگی و غمگین بودن است.سوگوار در این مرحله مرگ را پذیرفته و سخت غمگین است. بارزترین علامت افسردگی، اندوه شدید و تمام‌نشدنی است که زندگی طبیعی فرد را کاملا مختل می‌کند. در این شرایط تلاش دیگران برای خارج کردن مصیبت‌دیده از گرداب غم فایده‌ای ندارد. نکته‌ای که باید در این مرحله به آن توجه کرد این است که احساس غم شدید را در فرد مصیبت‌دیده نمی‌شود با زور کاهش داد و حتی شاید برای او لازم باشد این دوره را بگذراند. این مرحله نسبت به مراحل دیگر روانی پس از سوگواری طولانی‌تر است، اما اگر به شش ماه برسد و فرد بهتر نشود، حتما باید با روانپزشک و روان‌شناس مشورت کند.

   
  مرحله پنجم،ترس از تنهایی و آینده است. آنها اعتقاد دارند از دست‌رفته‌شان پشت و پناه‌شان بوده یا تنها دلگرمی‌شان یا امیدشان برای زندگی و حالا او دیگر نیست تا دل‌خوش‌شان کند و در ناملایمات تکیه‌گاه‌شان باشد یا بهانه‌شان برای مقاومت کردن.طبیعی است در مرحله ترس، فرد سوگوار نباید تنها باشد و به همین علت است که معمولا توصیه می‌شود پس از مرگ کسی، دوستان و آشنایان تا مدتی در کنار بستگان درجه‌یک باقی بمانند و به آنها اطمینان بدهند گرچه محبوبشان را از دست داده‌اند، اما هنوز کسانی هستند که تکیه‌گاهش باشند.

  در مرحله ی ششم،فرد با از دست دادن کنار آمده و مقوله ی مرگ را پذیرفته است. مرحله‌ای که در آن به تعادل روانی می‌رسند و سعی می‌کنند با مصیبت کنار بیایند و ادامه زندگی را بدون محبوب‌شان گز کنند. کاملا اشتباه است اگر در این مرحله از کسی که به مرحله تسلیم و پذیرش رسیده است، انتظار داشته باشید همان آدم پیش از مصیبت شود، طبیعتا او حق دارد تا حدی اندوهگین باشد و جای خالی عزیزش را حس کند، اما تحولی مهم در او این است که مرگ را به عنوان جزئی از روال زندگی پذیرفته و تصمیم گرفته است به زندگی عادی‌اش برگردد.

   
  مرخله ی هفتم،زندگی دوباره است،هیچ‌کس تا ابد سیاه نپوشیده است، هیچ‌کس قرار نیست با مرگ عزیزش، خودش را بکشد و به همین علت است که سوگ‌دیده‌ها هم اگر از سلامت روانی برخوردار باشند و به شیوه‌ای صحیح از حمایت اطرافیان و خدمات روا‌ن‌شناسی برخوردار شوند سرانجام اندوه را کنار می‌گذارند؛ و تصمیم می‌گیرند دیگر در تنهایی برای از دست‌رفته‌شان اشک نریزند. شادی که بیاید، آهسته‌آهسته امید باز میگردد.و زندگی دوباره برای سوگوار پویا میشود.

  راه های کمک به فرد سوگوار

  از فرد سوگوار حمایت کنید. اگر افسرده است. او را به شاد بودن تشویق نکنید، زیرا آمادگی ندارد. تا زمانی که فرد تمایل دارد، در مورد موقعیت موجود و مرگ عزیز با او صحبت کنید. تـُن صدایتان آرام و با محبت باشد. به فرد نشان دهید که برایتان مهم است و به او توجه می کنید. با توجه و علاقه، به صحبت های فرد گوش کنید. از تجارب مشابهی که در زندگی داشته اید، احساسات غم و اندوه خود برایش تعریف کنید. هرگز نگویید احساساتت را درک می کنم.
  بهتر است که فرد داغدیده با یک روانپزشک یا روانکاو در ارتباط باشد، تا دوره ی غم و اندوهش کوتاهتر و راحت تر باشد.
  او را تشویق کنید تا احساساتش نسبت به مرگ و خاطرات فرد از دست رفته را مطرح کند..
  اغم و اندوه را تأیید کنید.اما آن را به ابدیت و خداوند ارتباط دهید. هرگز نگویید « با گذشت زمان حالت بهتر می شود، خیریت بود»، زیرا به او هیچ کمکی نمی کند. با دقت و توجه به صحبت های فرد گوش و با او همدردی کند.

  هرگز و هرگز غصه اش را دست کم نگیرید و سعی نکنید آن را بی اهمیت جلوه دهید.چون به احساس تنهایی اش دامن خواهید زد.


تاريخ : چهارشنبه ۱ دی ،۱۳٩٥ ساعت: ٢:۱٥ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها :جایزه یک میلیون دلاری داعش برای سر دختر کرد ایرانی +عکس - ایران ناز


 

 • جایزه یک میلیون دلاری داعش برای سر دختر کرد ایرانی +عکس - ایران ناز

  جایزه یک میلیون دلاری داعش برای سر دختر ایرانی

  دختر کرد ایرانی که با مبارزه با داعش توانسته بود تعدادی از داعشی ها را به هلاکت برساند خارچشم داعش شده است ! به گزارش ایران ناز گروهک تروریستی تکفیری داعش برای بریدن سر این دختر کرد ایرانی جایزه یک میلیون دلاری تعیین  کرد!

  گروه تروریستی داعش از تعیین جایزه یک میلیون دلاری برای کشتن دختر ایرانی ‌تبار تبعه دانمارک خبر داد.به گزارش ایران ناز ، «جوانا پالانی،» دختر 23 ساله دانمارکی است که با سفر به سوریه، در کنار نیروهای کُرد بر ضد داعش جنگیده و گروهک تروریستی داعش اعلام کرد به کسی که بتواند جوانا را بکشد، یک میلیون دلارجایزه خواهد داد.

  جایزه یک میلیون دلاری داعش برای سر دختر کرد ایرانی +عکس 

  این در حالی است که وی پس از بازگشت به کشورش اکنون با مجازات 6 ماه زندان روبرو شده است.دانمارک، شهروندان خود را ازسفر به هرکشور خارجی با هدف جنگ و درگیری، منع کرده و قانون شکنان را به مجازات تهدید نموده است.

  وکیل جوانا اعلام کرد نخستین جلسه محاکمه وی، سه روز دیگر برگزار می شود و احتمالا او به 6 ماه زندان محکوم خواهد شد.

  جایزه یک میلیون دلاری داعش برای سر دختر کرد ایرانی +عکس

  مجله دانمارکی “برلنسک” نوشت: پدر و پدربزرگ جوانا، از اعضای پیشمرگه بوده اند و او اصالتا یک کُرد ایرانی است که با خانواده اش در کودکی به کپنهاگ مهاجرت کرده است.

  جوانا در مصاحبه با روزنامه نیویورک پست، گفت: کشتن داعشی ها خیلی آسان است. آنها خودشان را به سادگی به کشتن می دهند؛ اما سربازان سوری بسیار خوب آموزش دیده اند.

  وی تاکید کرد در سال 2014 برای جنگ با داعش به سوریه رفته و در شمال این کشور به نیروهای دفاع مردمی کرد ملحق شده و 6 ماه بعد، به عضویت پیشمرگه در آمده است.

  مطالب مرتبط:

  مبارزه ی دختر کرد با کفش های پاشنه بلند در میدان جنگ (عکس)

  خبرنگار ایرانی با خمپاره داعش شهید شد +عکس

  شهید شدن قهرمان جودوی ایران بدست داعش (عکس)

  تصاویر داعشیان انتحاری قاتل زائران ایرانی در سامرا

  ابزار بسیار عجیب داعش برای شکنجه زنان! (عکس)

  ترس آبادانی ها از داعش بخاطر یک جشن عروسی

   


تاريخ : سه‌شنبه ۳٠ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها : 

دانلود آهنگ جدید پویا بیاتی زیبای مغرور

موزیک بسیا جدید دراین ساعت از خواننده پویا بیاتی با عنوان زیبای مغرور همراه با کیفیت عالی و لینک مستقیم

تنظیم و میکس و مستر : مجید الماسی , موزیک : پویا بیاتی

Download New Music “Zibaye Maghroor” Of Pouya Bayati Whit Text On Saba-Music

متن آهنگ زیبای مغرور پویا بیاتی

یار پریچهر کجایی ماه پر از مهر کجایی
یار پریچهر کجایی ماه پر از مهر کجایی
ای نگهت سر کجایی عشق نمک گیر جداییست
فاش کن اسرار نهان را چهره ی جذاب جهان را
آتش افتاده به جان را آه عشق خدایا چه بلاییست
عشق خدایا چه بلاییست
می خواهمت ای شعر تازه می خواهمت من بی اندازه
می خواهمت زیبای مغرورم
می خواهمت یار شیرینم می خواهمت عشق دیرینم
می خواهمت تا برگرد تا قورم
گوش من و پند تو ای جان قند تو لبخند تو ای جان
وای که در بند تو ای جان نیست مرا راه فراری
ماهی و من میگزم انگشت آه که این ماه مرا کشت
کاش نپرسی که تو در مشت فارغ از این عشق چه داری
فارغ از این عشق چه داری
می خواهمت ای شعر تازه می خواهمت من بی اندازه
می خواهمت زیبای مغرورم
می خواهمت یار شیرینم می خواهمت عشق دیرینم
می خواهمت تا برگرد تا قورم
یار قسم خورده کجایی قلب مرا برده کجایی
ای دلم آزرده کجایی زجر کشم کرد جدایی
بی تو جهانم همه دردست عشق نگو مرد نبردست
با منه دیوانه چه کرده است راه ندارم به رهایی
راه ندارم به رهایی
می خواهمت ای شعر تازه می خواهمت من بی اندازه
می خواهمت زیبای مغرورم
می خواهمت یار شیرینم می خواهمت عشق دیرینم
 می خواهمت تا برگرد تا قورم

دانلود آهنگ جدید مسعود صادقلو آخر شب

 


تاريخ : دوشنبه ٢٩ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ٩:٥٠ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها : هنر ، موزیک ، دانلود آهنگ ، آهنگبه هلاکت رسیدن سه تروریست داعش توسط وزارت اطلاعات


 

 • به هلاکت رسیدن سه تروریست داعش توسط وزارت اطلاعات

  به هلاکت رسیدن سه تروریست داعش توسط وزارت اطلاعات

  اخبار داعش :بار دیگر اعضا گروه تروریستی داعش در برابر نیروهای ایرانی ناکام ماندند. داعش به کمک برخی از کشورها در تلاش برای نفوذ به ایران و به خطر انداختن امنیت کشور می باشد که با هوشیاری نیروهای ایران ناکام مانده است.

  به گزارش میهن گرام :معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران می‎‏گوید یک تیم تروریستی سه‌نفره که قصد داشتند از مرزهای غربی وارد ایران شوند، شناسایی شدند.

  حسین ذوالفقاری این خبر را در جمع خبرنگاران اعلام کرد و افزود: «پیگیری و ردیابی ورود این تیم تروریستی به اطلاع سربازان گمنام امام زمان(عج) رسید و با هوشیاری وزارت اطلاعات این تیم سه نفره منهدم شد.»

  معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور همچنین به شناسایی ده‌ها گروه تروریستی در بازه زمانی اربعین در عراق اشاره کرد و گفت: «حدود ۲۰ تیم تروریستی متشکل از گروهک تکفیری داعش خود را برای بازه زمانی اربعین تجهیز کرده بودند و قصد عملیات تروریستی داشتند که با زیرکی و هوشیاری نیروهای عراقی برنامه‌های آن‎ها خنثی شد.»

  ذوالفقاری افزود: «البته عده‌ای از تروریست‌ها که فضا را مساعد ندیدند حتی جرأت و توان ورود را پیدا نکردند و متاسفانه حادثه آخر که در حله عراق ایجاد شد و منجر به شهادت تعدادی از زائران شد سه روز پس از برگزاری مراسم اربعین صورت گرفت.»

  وی تصریح کرد: «به هر حال تأمین امنیت ۲۰ میلیون جمعیت در یک بازه زمانی تقریباً ۲۰ روزه و در کشوری که تروریست‌های تکفیری در بخش‎هایی از آن حضور دارند صورت گرفت که این کاری بزرگ و سنگین بود.»

  داعش

   


تاريخ : شنبه ٢٧ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ٢:۱٩ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها :در دامِ عَطَش :: آوای شعر من


 

 • در دامِ عَطَش :: آوای شعر من

    ای کاش  که  عشق  بیقرارم نکند

    آواره    میانِ    شامِ    تارم   نکند

    ما را نَکِشَد به دامنِ سوز وعَطَش

    چون سوخته گُل به لاله زارم نکند

   

    آذرماه ۱۳۹۵ --- داوود جمشیدیان ( مجنون بختیاری )

  موافقین۰ مخالفین۰ ۹۵/۰۹/۲۴

  داوود جمشیدیان

   


تاريخ : پنجشنبه ٢٥ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ٧:٥۱ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها :کد آهنگ بسوزه عاشقی از یوسف زمانی برای وبلاگ


 

 • کد آهنگ بسوزه عاشقی از یوسف زمانی برای وبلاگ
  این نظر توسط نسترن در تاریخ 1394/5/27 و 1:15 دقیقه ارسال شده است  

  سلام عزیزانم
  البوم اسمش عشقه مرتضی پاشایی عزیز منتشر شد
  لطفا کد اهنگ اسمش عشقه رو بذارین ممنووووووووووون میشم

  پاسخ : سلام
  کد آهنگ اسمش عشقه برای وبلاگ ساخته و در سایت قرار گرفت برای دریافت کد آهنگ به آدرس زیر مراجعه کنید
  http://www.tafrihi3.ir/post/2636

  این نظر توسط عرفان هفت در تاریخ 1394/5/3 و 14:04 دقیقه ارسال شده است  

  مرسی
  این نظر توسط خاطره در تاریخ 1394/5/1 و 14:03 دقیقه ارسال شده است  

  مرسی که به وبم سرزدی خیلی خوشحال شدم بازم بیاین!

  پاسخ : خواهش می کنم
  چشم بهتون سر میزنیم روز های اینده

   


تاريخ : دوشنبه ٢٢ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها :بهترین فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی سال در آمریکا


 

 • بهترین فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی سال در آمریکا

  اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

  پرتال اجتماعی واکنش: بنیاد فیلم آمریکا ۱۰ فیلم سینمایی و ۱۰ برنامه تلویزیونی برتر این کشور در سال گذشته را برگزید.

  فهرست برترین‌ فیلم‌های سینمایی بنیاد فیلم آمریکا گوناگون است و از «مهتاب» (Moonlight) اثر تحسین‌شده بری جنکینز و «سکوت» (Silent) درام مذهبی تاریخی مارتین اسکورسیزی تا «سالی» به کارگردانی کلینت ایستوود درباره معجزه‌ای روی رود هادسن و انیمیشن «زوتوپیا» از کمپانی دیزنی را در برمی‌گیرد.

  در سوی دیگر انتخاب‌های تلویزیونی بنیاد فیلم آمریکا نیز وضع مشابهی دارد. در انتخاب‌های این بخش سریال‌های مشهور و پرطرفداری چون «بازی تاج و تخت»‌ و «معاون رییس‌جمهور» (Veep) در کنار آثار تازه‌وارد و موفقی چون «آتلانتا»، «تاج» (The Crown) و «آن شب»‌ (The Night Of) قرار گرفته‌اند.

  پیمان معادی بازیگر ایرانی آثاری چون «جدایی نادر از سیمین»‌ و «ابد و یک روز» یکی از بازیگران سریال «آن شب»‌ ساخته ریچارد پرایس و استیون زایلیان است. او در این سریال نقش پدر جوانی را بازی می‌کند که به قتلی مشکوک متهم شده است، اما چیز زیادی از شب وقوع جنایت به یاد ندارد.

  بنیاد فیلم آمریکا علاوه بر انتخاب‌های سینمایی و تلویزیونی، جایزه ویژه‌ای به مستند «او.جی: ساخت آمریکا» ساخته ازرا ادلمن داد. این مستند که نزدیک به هشت ساعت است، یکی از مدعیان اصلی جایزه اسکار بهترین مستند بلند است.

  بهترین فیلم‌های سال از نگاه بنیاد فیلم آمریکا: «ورود» به کارگردانی دنیس ویلنو، «حصارها»‌ به کارگردانی دنزل واشنگتن، «هکسا ریج» به کارگردانی مل گیبسن، «حتی اگر سنگ ببارد»‌ (Hell or High Water) به کارگردانی دیوید مکنزی، «منچستر کنار دریا» به کارگردانی کنت لونرگان، «مهتاب»‌ به کارگردانی بری جنکینز، «سکوت» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی،‌ «سالی» به کارگردانی کلینت ایستوود و «زوتوپیا»‌ به کارگردانی بایرون هاوارد و ریچ مور

  بهترین برنامه‌های تلویزیونی سال از نگاه بنیاد فیلم آمریکا:‌ «آمریکایی‌ها»، «آتلانتا»، «بهتره با سول تماس بگیری»، «تاج»، «بازی تاج و تخت»‌، «آن شب»، «مردم برابر او.جی سیمپسون»، «داستانی جنایی آمریکایی»، «چیزهای عجیب»، «این ما هستیم» و «معاون رییس‌جمهور»

   


تاريخ : یکشنبه ٢۱ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها :راهنمای نوشیدن مایعات هنگام دویدن


 

 • راهنمای نوشیدن مایعات هنگام دویدن

  when-and-how-much-to-drink-during-a-run

  آیا میان دویدن های روزانه خود به اندازه کافی مایعات مصرف میکنید؟ اصلاً این میزان مصرف باید چه مقدار و در چه زمانی باشد؟

  به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ هنگامیکه صحبت از مصرف نوشیدنی ورزشی می‌شود، بسیاری از دوندگان هنوز هم در قرون تیره بسر می‌برند. مصرف کردن یک نوشیدنی ورزشی در طول تمرینات و رقابت‌هایی که بیشتر از یک ساعت طول می کشند و در طول برخی جلسات دوی بسیار شدید، می‌تواند اکسیداسیون کربوهیدرات در عضلات را افزایش دهد و در نتیجه استقامت و سرعت را بهبود ببخشد.

  تحقیقات، اثربخشی کلی نوشیدنی‌های ورزشی را تایید کرده‌اند و به دوندگان نشان داده‌اند که چه مقدار مصرف کنند، چگونه مصرف نوشیدنی ورزشی‌شان را زمان بندی کنند و بمنظور به حداکثر رساندن جذب کربوهیدرات‌ها، چگونه آن‌ها را با یک نوشیدنی ورزشی ترکیب نمایند.

  بخش‌های زیر در مورد سوخت رسانی در طول دویدن از Running Science توسط اوون اندرسون گرداوری شده است.

  بهترین روش آبرسانی برای دوندگان ماراتن از چه قرار است؟

  تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی در طول یک مسابقه دوی نفس گیر گلیکوژن مانند ماراتن، بسیار مفید است: در یک مطالعه که توسط رابرت کید، مخترع گاتورید و همکارانش در دانشگاه فلوریدا انجام شد، ۲۱ دونده با تجربه ماراتن (۱۸ مرد و ۳ زن) از Florida Track Club به ۳ گروه با توانایی دویدن تقریبا برابر تقسیم شدند. اعضای گروه اول درحین دویدن در ماراتن، آب ساده نوشیدند و افراد گروه دوم، یک محلول گلوکز ــ الکترولیت حاوی ۵٪ گلوکز با سدیم، کلرید و فسفات مصرف کردند و افراد گروه سوم، مخلوطی نوشیدند که نصف آن آب و نصف دیگرش محلول گلوکز ــ الکترولیت با غلظت ۲.۵٪ بود. برای اطمینان از حداکثر سطوح گلیکوژن در عضله در شروع مسابقه، همه ۲۱ دونده در طول روزهای قبل از ماراتن، از رژیم‌های غذایی سرشار از کربوهیدرات استفاده کردند.

  ۱۰ نفر از دوندگان، مشکلاتی را در طول یک سوم آخر مسابقه تجربه کردند که باعث شد سرعتشان را بشدت کاهش داده و از ۶ به ۹ یا ۱۰ دقیقه در هر مایل برسانند یا برای به پایان رساندن مسابقه از استراتژی پیاده‌روی ــ دو استفاده کنند. این کاهش سرعت در ۶۷٪ از دوندگانی که در طول این رقابت فقط آب نوشیده بودند، اتفاق افتاد. ۵۰٪ از ورزشکارانی که نوشیدنی نیمه انرژی زا مصرف کردند، به همین نحو به بن بست رسیدند. فقط ۲۹٪ از مصرف کنندگان گلوکز ــ الکترولیت دچار چنین افت‌های ناگهانی در سرعتشان شدند. روی هم رفته، استفاده از نوشیدنی ورزشی، احتمال خستگی شدید را کاهش داد.

  دوندگان استقامت، چه مقدار کربوهیدرات باید مصرف کنند؟

  علم به این سوال مهم که دقیقا چه مقدار کربوهیدرات باید در طول یک دوی طولانی مصرف شود نیز پاسخ داده است. اگر یک دونده، کربوهیدرات بسیار کمی در طول دوی طولانی مصرف کند، این اثر بر استفاده گلیکوژن عضله به حداقل خواهد رسید. اگر کربوهیدرات بیش از حد مصرف شود، مقادیر قابل توجهی آب برای رقیق کردن این کربوهیدرات‌ها، از طریق تراوش از بافت‌های اطراف به داخل معده کشیده خواهد شد و به دنبال آن، ناراحتی معده و اسهال اتفاق می‌افتد.

  بطور معمول گمان می‌رود بالاترین سرعتی که در آن، کربوهیدرات مصرف شده می‌تواند برای تولید انرژی در طول دویدن تجزیه شود، حدود ۱ گرم در هر دقیقه در یک دونده متوسط است.

  برای دوندگان، کار آسانی است که میزان نوشیدن‌شان در هنگام دویدن را بمنظور دریافت ۱ گرم کربوهیدرات در هر دقیقه (۶۰ گرم در ساعت) تنظیم کنند. با این تعریف، یک نوشیدنی ورزشی ۸٪، یک نوشیدنی با ۸ گرم کربوهیدرات در ۱۰۰ میلی لیتر (۳.۴ اونس) است. برای رسیدن به میزان ۶۰ گرم، یک دونده باید ۷۵۰ میلی لیتر (۲۵.۴ اونس) در هر ساعت بنوشد. میزان مایع در هر جرعه حدود ۱ اونس است بنابراین می‌تواند با مصرف ۶ تا ۷ اونس در هر ۱۵ دقیقه به مقدار مصرف مورد نظر رسید. در اینصورت نرخ مصرف ۲۴ تا ۲۸ اونس در ساعت خواهد بود.

  بنابراین یک قانون ساده بوجود می‌آید: در طول تمرینات دو یا مسابقاتی که بیشتر از یک ساعت طول می‌کشند، یک دونده باید در هر ۱۵ دقیقه، ۶ یا ۷ جرعه معمولی از یک نوشیدنی ورزشی ۸٪ مصرف کند. با یک نوشیدنی ورزشی قوی‌تر، به نرخ مصرف کمی کوچکتر و برای یک نوشیدنی ورزشی ضعیف‌تر، به نرخ مصرف بالاتری نیاز خواهد بود.

  نوشیدنی ورزشی در مقابل آب

  در هنگام استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی به این شیوه، مهم است که از مصرف آب ساده در طول تمرینات (مسابقات) طولانی اجتناب کنید. آب مصرف شده، نوشیدنی ورزشی را در معده رقیق می‌کند و در نتیجه، سرعت جذب کربوهیدرات‌ها را کاهش می‌دهد. مهم و اطمینان بخش است که بدانید نوشیدنی‌های ورزشی، درست به اندازه آب برای جلوگیری از کم آبی بدن در طول دویدن، موثر هستند.

  مصرف کربوهیدرات در طول تمرینات اینتروال شدید و دوهای مستمر طولانی‌تر از یک ساعت، استقامت را افزایش داده و سرعت متوسط دویدن را بالا می‌برد. استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی، یک راه ایده‌آل برای مصرف کروبهیدرات افزایش دهنده عملکرد و براحتی در دسترس، فراهم می کند.

   

   


تاريخ : چهارشنبه ۱٧ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها :کمترین کار دولت توبیخ معاونت فرهنگی دانشگاه امام خمینی(ره) است


 

 • کمترین کار دولت توبیخ معاونت فرهنگی دانشگاه امام خمینی(ره) است

  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی(ره) در پی شکایت فرماندار قزوین از دانشجویان انقلابی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، بیانیه ای خطاب به روحانی صادر کرد:

  بسمه تعالی

  با خبر شدیم برادران انقلابی مان در تشکل های دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین، در راه جهاد روشنگری ، در راه عمل به دستور ولایت به دادگاه احضار شده اند. گویی دانشجو هر اتفاقی که در عرصه سیاسی کشور رخ می دهد را باید ببیند و دم بر نیاورد.

  گویی برخی می خواهند سربازان رهبری را از انجام وظایفشان منع کنند، زهی خیال باطل!

  اگر بعضی نمی توانند از صریح ترین دستورات رهبری پیروی کنند و استقلال و منافع کشور را حفظ کنند اما خوب می توانند دهان دانشجو را ببندند.

  بعد از سه سال ژنو، وین ، لوزان و برجام و هر روز مذاکره با شیطان بزرگ، هر روز وعده ی اصلاح وضعیت ، هر روز خدشه دار کردن عزت ملی ، هر روز ما نمیتوانیم،امروز به جای عمل به وعده هایشان ، به جای عذرخواهی و جبران مافات، جلوی روشنگری را میگیرند با این خیال که بتوانند افکار را از این کارنامه خالی منحرف کنند. اما این جوانان برومند و انفلابی نه تنها از چنین برخورد هایی دلسرد نمی شوند بلکه به درستی راه خود ایمان میاورند و در این راه ثابت قدم تر می شوند.

  اما چند کلام و توصیه برادرانه خطاب به وزارت علوم و مجموعه دولت

  قطعا ادامه این وضع در سال منتهی به انتخابات برای دولتی که همواره ژست آزادی بیان منتقدین داشته (و در این سه سال چه نیکو به آن عمل کرده!) به صلاح نیست پس لکه سیاه دیگری به کارنامه خود نیفزایید.

  کمترین کاری که میتوانید به منظور فرونشاندن خشم جوانان انقلابی انجام دهید بر کناری و توبیخ معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه امام خمینی(ره) است که جایگاه و مسئولیت خود را نشناخته و این گونه با سه تشکل مومن در یک دانشگاه! برخورد می کند.

  در غیر اینصورت بار دیگر به چشم خود خواهیم دید که دولت در ادعای “فضای امن نه امنیتی” خود صادق نیست.

  و امّا کلام آخر

  همه ما اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی پشت به پشت برادرانمان ایستاده ایم و هرگونه رفتار ناعادلانه نسبت به آنان را ، بی عدالتی به خود تلقی می کنیم و یقین بدانید جوان انقلابی در برابر بی عدالتی سکوت نخواهد کرد.

  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی(ره)

   


تاريخ : دوشنبه ۱٥ آذر ،۱۳٩٥ ساعت: ۱:۱٧ ‎ب.ظ ا نویسنده : مارال عظیمی ا نظرات ()
تگ ها :


پيوندهای روزانه
امکانات وب